Mo 42 W over US 54
Fair Condition19 years old13,928 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Camden |
| Location | S 6 T 39 N R 15 W |
| Carries | Mo 42 W |
| Crosses | US 54 |
| Coordinates | 38.15585, -92.61199 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 237.9 ft (72.5 m) |
| Max Span | 126.0 ft (38.4 m) |
| Deck Width | 46.6 ft (14.2 m) |
| Deck Area | 1029.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,928 (2024) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 32051 |