East Osage Beach P over US 54
Good Condition19 years old23,897 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Camden |
| Location | S 6 T 39 N R 15 W |
| Carries | East Osage Beach P |
| Crosses | US 54 |
| Coordinates | 38.16550, -92.61010 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 215.9 ft (65.8 m) |
| Max Span | 109.3 ft (33.3 m) |
| Deck Width | 72.5 ft (22.1 m) |
| Deck Area | 1454.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 23,897 (2024) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 32049 |