US 70-district 6 over Sh10sh100 Arkriv-pulaski
Good Condition9 years old24,268 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Pulaski |
| Location | Ark Riv-broadwayst-us70 |
| Carries | US 70-district 6 |
| Crosses | Sh10sh100 Arkriv-pulaski |
| Coordinates | 34.74972, -92.27493 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Arch - Thru |
| Total Length | 1767.1 ft (538.6 m) |
| Max Span | 440.0 ft (134.1 m) |
| Deck Width | 72.8 ft (22.2 m) |
| Deck Area | 11956.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 24,268 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000000000007292 |