SH 10 Off Ramp over Arch St.
Good Condition9 years old3,300 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Pulaski |
| Location | So. Appr. Brdwy. Br. |
| Carries | SH 10 Off Ramp |
| Crosses | Arch St. |
| Coordinates | 34.75001, -92.27603 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 52.2 ft (15.9 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 135.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,300 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007295 |