US 70/broadway St. over Pedestrian Walkway
Good Condition9 years old25,000 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Pulaski |
| Location | .6mi W I-30 |
| Carries | US 70/broadway St. |
| Crosses | Pedestrian Walkway |
| Coordinates | 34.75577, -92.27373 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 92.5 ft (28.2 m) |
| Max Span | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Width | 94.2 ft (28.7 m) |
| Deck Area | 809.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25,000 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007293 |