Anderson DR over May Broook Crk
Fair Condition23 years old3,041 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jackson |
| Location | S 31 T 49 N R 31 W |
| Carries | Anderson DR |
| Crosses | May Broook Crk |
| Coordinates | 39.01699, -94.37636 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 71.9 ft (21.9 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Area | 234.3 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,041 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30326 |