Bu 65 S over US 65
Fair Condition21 years old9,427 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Taney |
| Location | S 8 T 22 N R 21 W |
| Carries | Bu 65 S |
| Crosses | US 65 |
| Coordinates | 36.61865, -93.22534 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 357.0 ft (108.8 m) |
| Max Span | 120.1 ft (36.6 m) |
| Deck Width | 67.6 ft (20.6 m) |
| Deck Area | 2241.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,427 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30490 |