US 65 N over Rp Bu65e To Us65n Rp
Fair Condition21 years old14,844 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Taney |
| Location | S 17 T 22 N R 21 W |
| Carries | US 65 N |
| Crosses | Rp Bu65e To Us65n Rp |
| Coordinates | 36.61039, -93.23214 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 363.5 ft (110.8 m) |
| Max Span | 175.9 ft (53.6 m) |
| Deck Width | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Area | 1373.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,844 (2024) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 10 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30492 |