Industrial Park DR over Unnamed Tributary
Good Condition22 years old890 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Taney |
| Location | S 17 T 22 N R 21 W |
| Carries | Industrial Park DR |
| Crosses | Unnamed Tributary |
| Coordinates | 36.61008, -93.22993 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 6.9 ft (2.1 m) |
| Deck Area | 152.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 890 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30493 |