Industrial Park RD over Branch
Good Condition22 years old400 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Pike |
| Location | S 21 T 53 N R 3 W |
| Carries | Industrial Park RD |
| Crosses | Branch |
| Coordinates | 39.34731, -91.23706 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 41.0 ft (12.5 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 120 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 400 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30537 |