Lucy Webb RD over Tributary
Good Condition20 years old7,800 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Cass |
| Location | S 17 T 46 N R 32 W |
| Carries | Lucy Webb RD |
| Crosses | Tributary |
| Coordinates | 38.79785, -94.48353 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 48.9 ft (14.9 m) |
| Max Span | 13.1 ft (4 m) |
| Deck Area | 181.8 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,800 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 31916 |