Fox Ridge DR over Trib Of Creekmoor
Fair Condition20 years old2,750 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Cass |
| Location | S 4 T 46 N R 32 W |
| Carries | Fox Ridge DR |
| Crosses | Trib Of Creekmoor |
| Coordinates | 38.83143, -94.48134 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 57.1 ft (17.4 m) |
| Max Span | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 74.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,750 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 31928 |