163rd ST over Creekmoore Lk Ovrf
Good Condition20 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Cass |
| Location | S 8 T 46 N R 32 W |
| Carries | 163rd ST |
| Crosses | Creekmoore Lk Ovrf |
| Coordinates | 38.82544, -94.47728 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Area | 98.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 31926 |