Cross Creek DR over Trib Of Creekmoor
Good Condition20 years old60 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Cass |
| Location | S 5 T 46 N R 32 W |
| Carries | Cross Creek DR |
| Crosses | Trib Of Creekmoor |
| Coordinates | 38.83521, -94.47875 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 13.1 ft (4 m) |
| Deck Area | 74.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 31930 |