US 54 E over Fish Hatchery RD
Good Condition19 years old19,308 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Camden |
| Location | S 6 T 39 N R 15 W |
| Carries | US 54 E |
| Crosses | Fish Hatchery RD |
| Coordinates | 38.14466, -92.61990 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 151.9 ft (46.3 m) |
| Max Span | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Width | 84.6 ft (25.8 m) |
| Deck Area | 1194.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,308 (2024) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 32047 |