Fas 1660 over South Loup River
Good Condition39 years old50 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Custer |
| Location | Jct N40/n21 6.8n |
| Carries | Fas 1660 |
| Crosses | South Loup River |
| Coordinates | 41.23430, -99.75920 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 160.1 ft (48.8 m) |
| Max Span | 64.0 ft (19.5 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 419.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2011) |
| Truck Traffic | 60% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002115315 |