Pressey West RD over Spring Creek
Fair Condition36 years old330 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Custer |
| Location | Jct N21/40 2w 9.4n |
| Carries | Pressey West RD |
| Crosses | Spring Creek |
| Coordinates | 41.26830, -99.79740 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 83.0 ft (25.3 m) |
| Max Span | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 232.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 330 (2011) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002114915 |