Township Road over South Loup River
Good Condition20 years old25 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Custer |
| Location | 1.5s 4e Callaway #529 |
| Carries | Township Road |
| Crosses | South Loup River |
| Coordinates | 41.26330, -99.83500 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 169.9 ft (51.8 m) |
| Max Span | 57.1 ft (17.4 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 481.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2003) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 222 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002124510 |