County Highway over Mud Creek
Poor Condition86 years old10 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Custer |
| Location | 4se .5s Broken Bow |
| Carries | County Highway |
| Crosses | Mud Creek |
| Coordinates | 41.37170, -99.58330 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 2 (Critical) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 57.1 ft (17.4 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 85.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1940 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2019 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002117111 |