Township Road over Mud Creek
Fair Condition106 years old15 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Custer |
| Location | 3nw Berwyn #238 |
| Carries | Township Road |
| Crosses | Mud Creek |
| Coordinates | 41.36450, -99.56410 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 41.0 ft (12.5 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 18.4 ft (5.6 m) |
| Deck Area | 70 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1920 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002145415 |