Township Road over Mud Creek
Good Condition86 years old45 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Custer |
| Location | 3.2nw Of Berwyn |
| Carries | Township Road |
| Crosses | Mud Creek |
| Coordinates | 41.36500, -99.56670 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 92.8 ft (28.3 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 246.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1940 (reconstructed 1997) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 45 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002117305 |