Township Road over Mud Creek
Poor Condition96 years old20 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Custer |
| Location | 1nw Berwyn #148 |
| Carries | Township Road |
| Crosses | Mud Creek |
| Coordinates | 41.35780, -99.52910 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 69.9 ft (21.3 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 17.1 ft (5.2 m) |
| Deck Area | 110.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002117710 |