Township Road over Mud Creek
Fair Condition96 years old10 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Custer |
| Location | 2.5 NW Ansley #602 |
| Carries | Township Road |
| Crosses | Mud Creek |
| Coordinates | 41.31550, -99.43370 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 92.8 ft (28.3 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 19.4 ft (5.9 m) |
| Deck Area | 167.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1930 (reconstructed 2010) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002128710 |