Coll 7417 over Spring Creek
Fair Condition51 years old90 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Custer |
| Location | 2e 3.7n Of Callaway #508 |
| Carries | Coll 7417 |
| Crosses | Spring Creek |
| Coordinates | 41.34590, -99.87310 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 92.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 90 (1998) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002144105 |