Fas 1670 over Spring Creek
Fair Condition63 years old425 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Custer |
| Location | Jct N21/n40 14n 4.7w |
| Carries | Fas 1670 |
| Crosses | Spring Creek |
| Coordinates | 41.33560, -99.86430 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 133.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 425 (2011) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002135805 |