591 AVE over Elk Creek
Good Condition3 years old195 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Dakota |
| Location | 3n N9 Dixon Cl |
| Carries | 591 AVE |
| Crosses | Elk Creek |
| Coordinates | 42.33400, -96.72600 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 117.1 ft (35.7 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 328.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 195 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002200110 |