Coll 7872 over Elk Creek
Good Condition33 years old60 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Dakota |
| Location | 3.2s 4.9w Of Hubbard |
| Carries | Coll 7872 |
| Crosses | Elk Creek |
| Coordinates | 42.33660, -96.68510 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 111.9 ft (34.1 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 313.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60 (1998) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 822 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002202805 |