County Highway over Elk Creek
Fair Condition36 years old30 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Dakota |
| Location | 10.5w Homer |
| Carries | County Highway |
| Crosses | Elk Creek |
| Coordinates | 42.32170, -96.69330 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 82.0 ft (25 m) |
| Max Span | 79.1 ft (24.1 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 230 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 822 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002203005 |