County Highway over Pigeon Creek
Fair Condition50 years old85 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Dakota |
| Location | 2e 1.3n Of Homer |
| Carries | County Highway |
| Crosses | Pigeon Creek |
| Coordinates | 42.34500, -96.44830 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 100.1 ft (30.5 m) |
| Max Span | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 222.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 85 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002203110 |