County Highway over Pigeon Creek
Fair Condition116 years old30 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Dakota |
| Location | .2e 2n Of Homer |
| Carries | County Highway |
| Crosses | Pigeon Creek |
| Coordinates | 42.36120, -96.50440 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 104.0 ft (31.7 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 155.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1910 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2003) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002212405P |