M AVE over Pigeon Creek
Fair Condition47 years old180 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Dakota |
| Location | Jct N110/n35 4.8s 5.6w |
| Carries | M AVE |
| Crosses | Pigeon Creek |
| Coordinates | 42.38030, -96.58990 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 111.9 ft (34.1 m) |
| Max Span | 107.9 ft (32.9 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 313.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 180 (2011) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002211505 |