County Highway over Pigeon Creek
Fair Condition54 years old55 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Dakota |
| Location | .2s 3e Of Hubbard |
| Carries | County Highway |
| Crosses | Pigeon Creek |
| Coordinates | 42.38000, -96.52670 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 109.9 ft (33.5 m) |
| Max Span | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 264.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 55 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002232220 |