South Bluff Road over Pigion Creek
Good Condition11 years old45 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Dakota |
| Location | 3.5s Of Jackson |
| Carries | South Bluff Road |
| Crosses | Pigion Creek |
| Coordinates | 42.39680, -96.56570 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 85.0 ft (25.9 m) |
| Max Span | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 225.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 45 (1998) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002221715P |