Fas 2790 over Stream
Fair Condition54 years old470 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | Jct Us81/n91 6s 2.8w |
| Carries | Fas 2790 |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 41.61340, -97.52160 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 80.1 ft (24.4 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 222.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 470 (2011) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007102040 |