Township Road over Stream
Fair Condition38 years old50 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | 1s .7w Of Tarnov |
| Carries | Township Road |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 41.59830, -97.51670 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 80.1 ft (24.4 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 222.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007102240 |