Coll 7697 over Stream
Poor Condition91 years old125 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | 1.5sw Of Tarnov |
| Carries | Coll 7697 |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 41.59400, -97.52320 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 2 — Bridge closed (monitoring) |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 66.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1935 (reconstructed 1969) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 125 (1998) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007113320 |