370th ST over Loseke Creek Trib
Good Condition6 years old40 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | _ |
| Carries | 370th ST |
| Crosses | Loseke Creek Trib |
| Coordinates | 41.59840, -97.38340 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Culvert | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 8.2 ft (2.5 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 79.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2020 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007102255 |