County Highway over Loseke Creek
Fair Condition35 years old60 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | 6e .5n Of Tarnov |
| Carries | County Highway |
| Crosses | Loseke Creek |
| Coordinates | 41.62000, -97.38670 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 173.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007104720 |