County Highway over Stream
Fair Condition57 years old50 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | 6e .5s Of Tarnov |
| Carries | County Highway |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 41.60000, -97.38670 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 36.1 ft (11 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 88 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007104717 |