Coll 7694 over Shell Creek Tributary
Fair Condition52 years old65 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | 1s 3.7e Of Platte Center |
| Carries | Coll 7694 |
| Crosses | Shell Creek Tributary |
| Coordinates | 41.51870, -97.41230 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 97.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 65 (1998) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007103205P |