205th AVE over Shell Creek
Fair Condition68 years old505 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | Jct Us81/n22 4e 3.1n |
| Carries | 205th AVE |
| Crosses | Shell Creek |
| Coordinates | 41.51940, -97.38770 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 101.0 ft (30.8 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 243.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 505 (2011) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007104715 |