Fas 2865 over Columbus Genoa Canal
Fair Condition91 years old1,920 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | Jct Us30/l-71d 1w 3.8n |
| Carries | Fas 2865 |
| Crosses | Columbus Genoa Canal |
| Coordinates | 41.49500, -97.38830 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 126.0 ft (38.4 m) |
| Max Span | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Width | 38.4 ft (11.7 m) |
| Deck Area | 449.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1935 (reconstructed 1979) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,920 (2011) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007104710 |