Township Road over Cherry Creek
Fair Condition52 years old10 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | 2.5n Of Monroe |
| Carries | Township Road |
| Crosses | Cherry Creek |
| Coordinates | 41.51170, -97.60330 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 80.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007103420 |