Fas 2815 over Cherry Creek
Fair Condition11 years old360 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | Jct Us81/n22 7w 2.1n |
| Carries | Fas 2815 |
| Crosses | Cherry Creek |
| Coordinates | 41.50490, -97.59950 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 119.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 360 (2011) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007112525 |