Township Road over Stream
Fair Condition91 years old30 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | 1.5n 1.7w Of Monroe |
| Carries | Township Road |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 41.49670, -97.63170 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 39.0 ft (11.9 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 86.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007113610 |