430th AVE over Looking Glass Creek Trib
Good Condition24 years old20 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | 4.2w .5n Monroe |
| Carries | 430th AVE |
| Crosses | Looking Glass Creek Trib |
| Coordinates | 41.48280, -97.67650 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 71.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (1997) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2021 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007113800 |