415th AVE over Loup River Canal
Poor Condition91 years old50 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | 3w .25n Of Monroe |
| Carries | 415th AVE |
| Crosses | Loup River Canal |
| Coordinates | 41.48010, -97.65720 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 2 — Bridge closed (monitoring) |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 134.8 ft (41.1 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 201.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2003) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007111905 |