Fas 2855 over Columbus Genoa Canal
Poor Condition91 years old95 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | Jct Us81/n22 3w 1.7n |
| Carries | Fas 2855 |
| Crosses | Columbus Genoa Canal |
| Coordinates | 41.49950, -97.52250 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 2 — Bridge closed (monitoring) |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 115.2 ft (35.1 m) |
| Max Span | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 351 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1935 (reconstructed 1984) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 95 (2011) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007113305 |