Fas 2855 over Stream
Poor Condition62 years old95 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | Jct Us81/n22 2w 2.8n |
| Carries | Fas 2855 |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 41.51660, -97.50330 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 60.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 95 (2011) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007113510 |