190 AVE over Shell Creek
Fair Condition91 years old40 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | 1.5n Lake Babcock Reserve |
| Carries | 190 AVE |
| Crosses | Shell Creek |
| Coordinates | 41.51800, -97.36800 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 81.0 ft (24.7 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 153.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007114925 |